warzywa z woka z ryżem

aromatyczny ryż:
Ryż można oczywiście ugotować tradycyjnie. Żeby jednak zachować jego walory odżywcze i uniknąć kulinarnej monotonii, lepiej zrobić to sposobem indyjskim. Tak przyrządzony ryż przepięknie pachnie i jest sypki.

1 szklanka ryżu
3 goździki
kawałek kory cynamonowej
łyżeczka soli
oliwa ( ok2-3 łyżki)

Oliwę wlać do garnka z szerokim dnem, chwilę podgrzać i wsypać na nią ryż i wymieszać. Ryż ma się chwilkę podprażyć na oliwie (ziarna powinny stać się białe). Następnie wrzucamy goździki i korę cynamonu i wlewamy dwa razy tyle wody, co ryżu, czyli w tym przypadku 2 szklanki. Gotujemy na małym ogniu, od czasu do czasu mieszający, żeby ryż się nie przypalił. Gdy wchłonie całą wodę, powinien być gotowy. Filiżankę lub małą miseczkę smarujemy w środku oliwą. Nakładamy do środka ryż, a następnie kładziemy spodem do góry na talerzu, by uformować ładny kształt.


warzywa z woka:
cebula
papryka
marchewka
grzybki mun (ewentualnie pieczarki)
kapusta pekińska

(można dodać jeszcze pora, kukurydzę czerwoną cebulę, pędy bambusa - w zależności od upodobań i zgromadzonych składników)

1 ząbek czosnku
olej lub oliwa do smażenia

przyprawa gram masala lub przyprawa chińska np. "5 smaków"
sos sojowy lub sojowo-grzybowy
kurkuma
sól ziołowa
pieprz

Cebule kroimy w prążki, paprykę w paski, marchewkę w cienkie płaty (można ją tak pociąć za pomocą obieraczki do warzyw), kapustę pekińską w paski (wykorzystujemy głównie białą część kapusty). Grzyby mun wcześniej moczyć w gorącej wodzie przez 15 minut, a następnie pokroić w paski.

Na rozgrzanej na woku oliwie przez kilka sekund podsmażamy przyprawę (gram masalę lub chińską oraz kurkumę). Następnie zaczynamy dodawać warzywa od najtwardszych do najmiększych, czyli cebulę, po jakimś czasie marchew, paprykę, grzyby i na koniec kapustę pekińską. Wyciskamy czosnek. Smażymy (na średnim lub dużym ogniu) z ciągłym mieszaniem tak, by warzywa znajdowały się na dnie woka. Pod koniec dodajemy sos sojowy, sól ziołową. Można jeszcze doprawić wedle uznania. Warzywa wykładamy na talerz wokół wcześniej przygotowanego ryżu.



To danie można oczywiście zrobić w wersji z makaronem chińskim TaoTao, który po namoczeniu we wrzątku, dodajemy pokrojony do warzyw w woku. Nadaje się też makaron z zupek chińskich, a nawet zwykłe spaghetti, ale najlepiej wtedy ugotowany makaron podsmażyć chwilę na patelni na oliwie z dodatkiem kurkumy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz